De feestdagen komen eraan, de tijd van cadeautjes. Ben jij al klaar met je verlanglijstje? Voor fotografen zijn er een hoop leuke dingen om te geven en te krijgen. Daarom in dit artikel verschillende cadeautips voor fotografen; van de leuke hebbedingetjes tot handige accessoires, van fotografieboeken tot de serieuze fotografiezaken.
Dit artikel werd eerder al gepubliceerd, maar heb ik voor dit jaar (november 2023) geüpdatet met nieuwe leuke cadeautjes en bijgewerkte (actuele) prijsinformatie
Per cadeau staat er een prijsindicatie gegeven (exclusief verzendkosten), waarbij de onderverdeling als volgt is:
* = < 10 euro
€ = 10 tot 20 euro
€€ = 20 tot 30 euro
€€€ = 30 tot 50 euro
€€€€ = > 50 euro
Een kleine index om makkelijker door dit artikel te gaan
- Leuke fotografie-hebbedingetjes
- Woonaccessoires
- Om te dragen
- Voor kerstmis
- Voor de smartphonefotograaf
- Fotografie-boeken
- Camera-accessoires
- Serieuze fotografiezaken
Leuke fotografie hebbedingetjes
Onderzetters met fotografie-iconen (€€)
Deze bamboe onderzetters zijn speciaal geproduceerd voor Vink Academy. Een setje bestaat uit vier onderzetters en uit elk is een andere fotografie-icoon uitgesneden. Een origineel cadeau om te geven aan iemand die zowel van fotograferen als van koffie/thee houdt!
Lensmok (€-€€)
Heeft iemand een nieuwe lens gevraagd voor de feestdagen, maar ligt de prijs daarvan boven je budget? Dan kun je hem of haar wel blij maken met één van deze objectieven die geen objectieven zijn. Dit vind ik één van de leukste cadeaus om te geven; een objectief dat eigenlijk een mok is.
Zelf heb ik bovenstaande 24-70mm 2.8 thermosbeker van Nikon die ik als pennenbakje gebruik; helaas is deze niet meer te koop. Wel heb je nog deze Nikon thermosfles. En nog enkele alternatieven:
- keramieke lensmok
- lensmok voor een koffie-to-go met drinktuit
- lensmok voor een koffie-to-go
- en nog een lensmok voor een koffie-to-go
Pennenhouder met fotolijstje (€)
Ik gebruik de lensmok als pennenhouder, maar deze pennenhouder met fotolijstje is ook erg leuk om cadeau te doen.
Multi-tool (*)
Hang deze camera aan je sleutelhanger of doe ‘m in je portemonnee en je hebt tal van gereedschappen altijd bij je. Van flesopener tot zaagje, van lineaal tot schroevendraaier. Handig! En voor minder dan een tientje een heel erg leuk cadeautje om te geven.

Handige multitool in de vorm van een camera
Sleutelhanger met licht (*)
Sta jij ook altijd in het donker te klungelen met je sleutels? Dan is deze camera sleutelhanger met licht écht iets voor jou.
Puntenslijper (€)
Deze puntenslijper ziet er uit als een analoge camera. Stop het potlood in de bovenste opening, aan de achterkant draai je aan de hendel voor een scherpe foto.. ehm.. punt!

Deze puntenslijper staat ook gewoon cool op je bureau!
Spaarpot (€€)
Sparen voor een nieuwe camera? Dat doe je natuurlijk met een camera-spaarpot! Het witte keramieken exemplaar op de foto hieronder is helaas niet meer verkrijgbaar, maar je hebt wel deze zilverkleurige camera-spaarpot te koop.
Houten camera speelgoed
Wil jij een leuk cadeautje geven aan een fotografieliefhebber met jonge kinderen? Geef dan een houten camera cadeau! Zodat het kind net zoals papa en mama overal foto’s van kan maken. Jong geleerd is oud gedaan. :) Hier vind je verschillende houten camera’s voor kinderen, en ook bij HEMA koop je een houten speelgoedcamera.
Woonaccessoires
Cameralamp (€€,€€€)
Een prachtige lamp in de vorm van een camera is van het merk Housevitamin. De lichtbron is niet inbegrepen, maar met een E27-fitting kun je er jouw favoriete licht in draaien. Hij is trouwens ook te koop in het zwart.
Een ander cameralampje is trouwens van Luckies is. Ook te gebruiken als nachtlampje voor kinderen! Er zitten al batterijen in, dus je kunt ’t knopje direct aanzetten.
(Digitale) fotolijst (€€, €€€€)
Op deze digitale fotolijst komen al jouw mooie kiekjes voorbij zonder dat je moeite hoeft te doen voor het maken van een fotoboek. En het mooie is dat hij met een app te bedienen is! Heb je liever een geprinte foto aan de muur of iemand zonder smartphone in de familie? Dan is deze collagelijst ook een geschikt cadeau!
Deurmat die eruit ziet als een retro camera (€€)
Wil je een andere deurmat en ook een beetje kleur? Dan is deze deurmat iets voor jou.
Opbergbox die eruit ziet als een camera (€€€€)
Deze opbergbox van hout en metaal ziet eruit als een camera, maar dan heel groot: 34x50x30cm. Perfect om tijdschriften, speelgoed of andere dingen in op te bergen.
Foto’s ophangen (€)
Een ander manier om foto’s op te hangen is met dit fotocollage-lichtsnoer. Naast de lampjes zitten kleine knijpertjes waar je foto’s aan kunt hangen. Volgens mij geeft dat een heel leuk effect. Of geef iemand dit magnetische fotokoord. Zo kan iemand een heel stel foto’s onder elkaar hangen.
Fotokubus (€,€€)
Deze fotokubus is weer eens wat anders dan een gewoon fotolijstje. Je kunt er 6 foto’s in kwijt en is leuk om neer te zetten. En deze fotokubus draait zelfs rustig rond, zodat je alle foto’s altijd goed kan bekijken.
Fotoklok (€€, €€€)
Maak een cadeau nog persoonlijker. Print 8 foto’s uit en stop ze in deze fotoklok. De klok is er in verschillende uitvoeringen: zwart, wit of taupe. Liever wat meer kleur, ga dan voor deze fotoklok met 12 fotolijstjes.
Voor kerstmis
Camera-kerstbal (*/€/€€)
De kerstbal links op de foto, is van de collectie van 2021 van Rivera Maison. Helaas is die niet meer te koop. :( Een fotocamerakerstbal die ik in 2022 online vond, is dit mooie exemplaar.
Ook bij het merk Vondels slaag je voor een bijzonder kerstornament in de vorm van een camera, die prachtig staan in de kerstboom. Bij Vondels hebben ze glazen kerstornamenten van een gouden camera of ‘gewoon’ zwart. De prijs van deze kerstballen varieert tussen de 12 en 25 euro, maar het zijn dan ook redelijk formaat kerstballen (9-11cm). En ook hier vind je een mooie grote camerakerstbal, of hier.
Voor een koopje kun je natuurlijk ook even neuzen bij je lokale tuincentrum, misschien vind je daar een kleiner en goedkoper exemplaar.
Om te dragen
Zilveren sieraden voor de fotografieliefhebber (€€€, €€€€)
Vol trots presenteer ik je deze sieraden van VAMP: een unieke samenwerking tussen Vink Academy & MmePomm. Twee vriendinnen die hun passies gebundeld hebben in deze producten.
In deze collectie zilveren sieraden speelt het diafragma-icoon de hoofdrol. Een prachtig symbool dat elke fotografieliefhebber herkent en waardeert. Of je nu kiest voor een armband, collier of een setje oorbellen: met deze sieraden draag je jouw liefde voor fotografie op een subtiele en stijlvolle manier. En het is een persoonlijk, doordacht cadeau (ook voor jezelf ;)) De sieraden worden gemaakt in het atelier van MmePomm en zijn slechts tijdelijk beschikbaar. Klik hier voor alle informatie en om direct te bestellen.
Sokken met camera-patroon (*, €)
Sokken een saai cadeau? Ja, wel als je aan komt zetten met een zwart, grijs of wit paar. Maar bij deze vrolijke exemplaren tover je ongetwijfeld een glimlach op het gezicht van de ontvanger. Dat gebeurt ten minste iedere keer als ik deze sokken aantrek. De oranje/grijze combinatie is van het merk Many Mornings maar helaas niet meer te koop. De groen met gele sokken zijn van het merk Good Mood en kun je hier bestellen.
Nu draag ik al jaren regelmatig niet bij elkaar passende sokken, maar niet iedereen kan dat even goed hebben. Snap ik best. Als je denkt dat dat ook voor de ontvanger geldt; bestel dan twee dezelfde paren, zodat links en rechts weer met elkaar matchen ;).
Ondergoed met camera-patroon (€)
Over matchen gesproken, net als de sokken heb je van hetzelfde merk Good Mood ook ondergoed met cameraatjes er op voor dames en heren!
Voor de smartphonefotograaf
Voorzetlens voor lens voor je smartphone (€,€€)
Meer groothoek op je smartphone? Of liever meer macro? Dat kan met deze lenzen voor je smartphone. En juist zoomen alsof je door een verrekijker kijkt? Daarvoor kun je deze telescoop-voorzetlens gebruiken.
Overigens zit er wel een verschil in kwaliteit tussen de voorzetlenzen voor je camera. Wil je een klein cadeautje geven of is een gimmick om uit te proberen? Dan is de goedkope variant prima. Maar verwacht niet de kwaliteit zoals met een camera.
Selfielamp voor smartphone (€)
Is iemand echt een selfiequeen (of king)? Geef hem of haar dan een handige selfielamp voor op een smartphone, zoals deze.
Fotografie boeken en tijdschriften
Boeken over fotografie zijn altijd een goed idee om cadeau te doen!
Iedereen FotoSMART – dit wil je weten over fotografie (€€)
Natuurlijk zet ik mijn nieuwste boek Iedereen FotoSMART bovenaan deze lijst. ;) Met meer dan 150 verschillende fotografiebegrippen is dit boek geschikt voor iedereen die van foto’s maken houdt. Van smartphone tot spiegelreflexcamera. Goed om te weten voor wie dit boek op z’n verlanglijstje zet: als je het boek hier op vinkacademy.nl besteld, dan ontvang je de hardcover van het boek met een klein extraatje. Je kunt Iedereen FotoSMART ook bij de boekhandel kopen of online bestellen, maaaaar dan is dit altijd de softcover-versie (en zonder het extraatje). Zet op je verlanglijstje daarom heel specifiek waar dit cadeau gekocht moet worden ;) Just so you know!
Reisfotografie – explore discover capture (€€€€)
Tweede op de lijst is ook van eigen hand. Het dikste boek over reisfotografie (408 pagina’s) is naar mijn idee onmisbaar voor iedereen die graag reist!
Steal like an artist (€) en Show Your Work (€)
Dit zijn twee leuke, grappig geschreven boekjes en ook nog eens heel leuk geprijsd. Ik kocht Steal Like an Artist in Amerika, maar hij is ook gewoon bij bol te bestellen. Hier bestel je de originele versie (Engelstalig), maar er is ook een Nederlandse versie. Het jaar daarop stond van dezelfde schrijver op mijn verlanglijstje: Show Your Work, inmiddels staat die ook al in mijn boekenkast. (Wie liever de Nederlandse versie bestelt, dat kan hier). (Als ik moet kiezen, dan vind ik Steal Like an Artist wel iets leuker dan het vervolg.)
Before they pass away (€€€€)
Het XL-boek ‘Before They Pass Away‘ van fotograaf Jimmy Nelson stond lang op mijn verlanglijstje. Ik besloot het mijzelf een paar jaar geleden cadeau te doen en ben nog steeds zó blij met dit gigantische grote en zware boek! Jimmy fotografeerde vele verschillende stammen ter wereld en fotografeerde zijn leven.
Dromen van wildernis (€€€)
Het fotoboek Dromen van Wildernis van fotograaf Theo Bosboom staat vol met prachtige natuurfoto’s die bewijzen dat je echt niet naar het buitenland hoeft om bijzondere beelden te maken. Zeer inspirerend, ik heb het boek al meerdere keren doorgebladerd en het blijft me verrassen.
The iconic photographs (€€€€)
Iedereen kent de foto van het Afghaanse meisje met de groene ogen op de cover van de National Geographic. De fotograaf van dit bekende beeld is Steve McCurry. Een tijdje geleden was hij in Amsterdam en gaf hij een lezing over zijn werk. De foto’s die hij de afgelopen decennia maken zijn geweldig en ik was dan ook super blij toen ik het het boek The Iconic Photographs met kerst cadeau kreeg.
Fotoboek van National Geographic (€)
De foto’s van National Geographic zijn altijd jaloersmakend. Dus met een fotoboek van National Geographic van deze uitgever zit je volgens mij altijd goed! :)
In dit blogje schrijf ik over mijn favoriete boeken, ook boeken die niet over fotografie gaan.
Camera accessoires
Waterpas flitsschoentje (€)
Ken of ben jij iemand die vaak een scheve horizon in de foto heeft? Maak daar een einde aan met een waterpas die je op het flitsschoentje van de camera kunt bevestigen.
Blaasbalg (*)
Met deze blaasbalg kunnen stofjes van de camera geblazen worden. (Lees het artikel ‘Zo controleer je de camerasensor op stofjes‘ voor meer informatie.)
Regenjas voor je camera (€)
Fotograferen in de regen is niet langer een probleem met deze doorzichtige plastic rainsleeve speciaal gemaakt voor je camera.
Geheugenkaartjes (€-€€)
Je kunt ook echt nooit genoeg geheugenkaartjes hebben.
Afstandsbediening (€-€€)
Een afstandsbediening is niet alleen handig als je zelf op de foto wilt met een groepsportret, maar ook als je fotografeert met lange sluitertijden of vanuit onhandige posities. In het artikel over afstandsbedieningen en draadontspanners vertel ik je precies wanneer je deze goed kan gebruiken en zet ik verschillende afstandsbedieningen (van de verschillende merken) op een rijtje.
Polarisatiefilter (€€€€)
Een polarisatiefilter op het objectief verminderd reflecties en maakt kleuren feller. Ook hierbij moet je opletten: je koopt het filter in een bepaald formaat, dus zorg dat je wel weet op welk objectief deze het meest gebruikt zal worden.
Serieuze fotografie-zaken
50mm objectief (€€€€)
Nog geen lichtsterk 50mm objectief? Dan is dat zeker een aanrader. Waarom? In dit blogje geef ik 8 redenen waarom elke fotograaf een 50mm objectief zou moeten hebben. Daar staan ook actuele prijzen.
PacSafe mobiele kluis (€€€€)
Hoe houd je je apparatuur veilig als je op reis bent. Dat doe je met deze Pacsafe mobiele kluis. Een tas gevoerd met ijzerdraad en welke je met een metalen lus ergens aan vast bevestigd. In dit artikel vertel ik je er meer over. Ik gebruikt zelf dus 12L tas, maar er is ook een kleinere 5L tas als je bijvoorbeeld alleen je compactcamera of iPad veilig wilt opbergen.
Camera-riem (€€€€)
Bij het Nederlandse bedrijf TheHantler.com bestel je prachtige handgemaakte camera-riemen en harnassen. Harnassen? Ja, je leest het goed. Ideaal voor vakmensen die tijdens een opdracht graag twee camera’s bij de hand hebben. Maar voor wie één camera genoeg is, is er uiteraard ook een mooie shoulder sling (die draag je schuin) of neck strap (zodat je de camera op de borst hebt). Je hebt de keuze uit verschillende kleuren leer, diverse uitvoeringen van de sluitingen en je kunt de riem of het harnas zelfs laten personaliseren met jouw naam of logo. Ik kreeg van The Hantler deze cognac schouderriem met brass sluitingen en een gouden logo. Wat een plaatje he?!

Gepersonaliseerde camerariem van TheHantler.com
Als je iemand zo’n camerariem cadeau wilt geven, dan is het vanwege de personalisatie-mogelijkheden denk ik wel slim om de persoon hierbij te betrekken. Het is zonde als je een verkeerde keuze maakt. Zet jij één van deze producten juist op je verlanglijstje? Schrijf daar dan heel precies bij welke uitvoering je exact wilt én waar ze jouw logo eventueel kunnen downloaden. :) #samenwerking
Online fotografie cursus (€€€€)
Niet langer de automatische stand van je camera gebruiken? Dat is wat je leert in de online fotografie cursus Het perfect cadeau om jezelf te geven ;)!
* Dit artikel bevat affiliatelinks. Koop jij een cadeau via één van deze links, dan kan ik hiervoor een kleine vergoeding ontvangen. Wees niet bang, jij betaalt niets extra’s. Maar ik kan mijzelf uiteindelijk misschien wel het boek cadeau doen dat op mijn verlanglijstje staat ;). Meer over hoe affiliate werkt staat in de disclaimer.
Super leuk! Een lensmok gekocht voor mijn vader voor vaderdag. Was ik zelf nóóit op gekomen! Bedankt!
Tof! Ik hoop dat ie er blij mee is :)
Kan je ook vermelden waar je dit kan kopen?? Want dat rek van die camera vind ik wel ontzettend gaaf 😍
Ehm nou als je gewoon op de linkjes klikt in het artikel wordt je meteen doorgestuurd naar de webshop :)
Heel veel leuke tips ! Dank je wel .
Echt super leuke tips Laura !
En…zeker ook bedankt voor je altijd inspirerende nieuwsbrieven.
Geweldig !
Leuke tips!
Leuke ideeen, zo vlak voor de Sinterklaas…
Leuke tips, ik denk trouwens dat er 'blaasbalg' bedoeld wordt, in plaats van 'blaagbalg'. :)
Dankjewel, ik heb het aangepast :)
leuke cadeau ideeën, super bedankt!